Dolarda kafaları karıştıran gelişme. İşte olacaklar

Dolar/TL kuru dün akşam seansında Fed kararının ardından 32,53 seviyesinden çözülme başlatarak, 32,17 seviyesine kadar geriledi. Sabah seansında 08.50’de ise 32,36 seviyesinde işlem gördü.

DALGALI SEYRİN SEBEBİ?

Kurda ki bu dalgalı seyre neden olarak ise hem yurtiçinde yaşanan gelişmeler hem de ABD kanadında yaşanan gelişmeleri örnek gösterilebilir

Geçtiğimiz hafta yurtiçinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı toplantısı takip edilirken, bu hafta ise ABD tarafında ki Fed kararı ve makro ekonomik veriler piyasaların radarında yer aldı.

TCMB faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizleri yüzde 50 seviyesinde sabit tutmuştu.

Fed ise dün faiz kararını açıkladı. Fed beklentiler dahilinde faizleri 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,00 – 5,25 aralığında sabit bıraktı.

Toplantının ardından konuşma yapan Fed Başkanı Powell Fed’in bir sonraki hamlesi olarak faiz artışı olasılığını masadan kaldırırken, faiz indirim zamanlaması için verileri izleyeceklerini ifade etti.

Bu hafta ayrıca ABD tarafında tarım dışı istihdam rakamları takip edilecek. Gelecek olan bu veri Fed’in faiz kararı almasında etkili faktörler arasında bulunuyor.

EURO’DA DURUM NE?

Euro/TL tarafında da görünüm aynı. Euro/TL’de bir süredir karışık seyrin esiri oldu. Bir gün düşerken bir gün yükselen Euro/TL’de makro ekonomik verilerin etkisinde bulunuyor.

Euro/TL dün 34,47 seviyesine kadar geriledikten sonra bugün aynı sata diliminde 34,73 seviyesinde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir